|
Udało się! 10, jubileuszowy numer The VALETZ Magazine jest w sieci jeszcze zanim milenijna pluskwa rozsierdzi się na dobre ;-). Przedświąteczne przygotowania i noworoczne szaleństwo również nie wyrządziło magazynowi żadnych szkód, bo oto znowu możemy zaproponować Państwu sporą porcję ciekawych materiałów.
Do gwiazd tego numeru należy bez wątpienia Norbert Kulesza, autor jednych z najciekawszych wierszy ostatniego dziesięciolecia, nawiązujący - według opinii wielu znawców - do tradycji Bursy i Wojaczka, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m. in. Nagroda Stowarzyszenia Literackiego w Łodzi w 1992, Nagroda Wydawców The National Library of Poetry w 1994 roku).
Z myślą o wszystkich czytających - lub próbujących czytać- na naszych łamach powieść "Mandala", przygotowaliśmy z udziałem fizyka Jerzego Sikorskiego wywiad z jej autorem. Jest to nieodzowny fragment lektury powieści w naszym mniemaniu i liczymy, że wyjaśni wiele tym, którzy dotrą do końca utworu, a tym, którzy lekturę zarzucili ponownie dostarczy determinacji i zaciekawienia niezbędnych do jej skończenia. Bowiem, jak podkreślałem to już wiele razy, jest to powieść, z którą zmierzyć się jest warto.
W stałych rubrykach pisma, fantasta, Konrad Wągrowski, pieje peany pod adresem największego wydarzenia SF tego roku, jakim był film "Matrix", zarzekając się, że jest w stanie walczyć do ostatniej kropli atramentu w obronie swojego zdania, a Grog wspomina zabawne konsekwencje mylnej interpretacji naukowych faktów, z jakimi przyszło mu się zetknąć podczas urlopowego lenistwa - wydarzenie może wydać się nieprawdopodobne, ale autentyczne i, co gorsza, nieodosobnione.
Witamy w gronie stałych współpracowników nowego autora działu Forum komiksu, Joe Abrakadabrę, który tekstem dotyczącym scenarzystów komiksowych rozpoczyna swą odyseję wśród zasłużonych dla komiksu autorów i wydawnictw. Zaś Marcin Herman opracował dla tego numeru TVM szczegółową analizę wspólnych i rozbieżnych dróg, jakimi podąża komiks i film.
W dziale filmowym tym razem nieco staroci, ale z rodzaju tych, które na zawsze pozostają aktualne. Rafał Donica pisze o filmie "Ostatnie kuszenie Chrystusa", a Ania Draniewicz wspomina zetknięcie - i konsekwencje tego - z filmem "Jesus Christ Superstar". Ja zaś pozwoliłem sobie podywagować na temat pseudobiograficznego, moim zdaniem, wybryku zatytułowanego "Wojaczek".
Nie zabrakło, rzecz jasna, w numerze opowiadań, komiksów i galerii, która widać przyjęła się wśród Czytelników. Gorąco zapraszam do czytania i oglądania.
I proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia spokojnych i wesołych ¦wiąt Bożego Narodzenia oraz iście zwariowanego Nowego Roku, godnego nocy, kiedy to rok 2000 przestanie być symbolem informatycznej tragedii, a milenijna pluskwa przejdzie do historii. I zacznie się nowe stulecie, a nie tysiąclecie, wbrew temu, co mogłoby się zdawać...
Artur Długosz
{ redakcja@valetz.pl }
|
|
|
|