The VALETZ Magazine nr. 3 (VIII) - czerwiec,
lipiec 1999
[ CP-1250 ]
( wersja ASCII ) ( wersja ISO 8859-2 )
poprzednia strona 
			powrót do indeksu następna strona

  Francuskie opowieści

W dniach 18-20 czerwca odbył się szósty już Festiwal Filmu Francuskiego, w tym roku wyjątkowo w czerwcu, a nie tak jak do tej pory w marcu. W kinach Muranów i Relax pokazano 14 francuskich filmów w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Oprócz tego przy okazji prezentowania najnowszego filmu Erica Rohmera z serii Opowieści czterech pór roku na festiwalu przypomniano trzy poprzednie części tej serii. Najnowsza to "Jesienna opowieść" o 45-letniej Magali, która czuje się samotna po odejściu dzieci z domu. Przyjaciółki, które postanawiają znaleźć dla niej męża, przedstawiają jej dwóch kandydatów na weselu córki. "Letnia opowieść" ukazuje rozterki Gaspara rozdartego pomiędzy uczuciem do trzech dziewczyn. "Zimowa opowieść" opowiada o perypetiach Felicie, w której zakochani są dwaj mężczyźni, a która nie może zapomnieć o Charlesie, ojcu jej dziecka. "Wiosenna opowieść" to historia Jeanne, która pod nieobecność swojego chłopaka Mathieu przeprowadza się do swojej przyjaciółki Nataszy. We wszystkich czterech opowieściach Eric Rohmer skupia się na rozterkach sercowych swoich bohaterów.

Uroczyste otwarcie festiwalu miało miejsce w czwartek 17 czerwca w kinie Relax. Festiwal otworzył film "Vénus Beauté (Salon piękności)" Tonie Marshall - film o salonie, w którym klientki mogą się nie tylko uczesać, ale i posłuchać dobrych rad lub po prostu się wygadać. Angele, jedna z pracownic salonu, przeżyła kiedyś zawód miłosny, dlatego trudno jej uwierzyć w wyznanie młodego nieznajomego, który twierdzi, że się w niej zakochał. Po projekcji ambasador Francji i inni szanowni goście zgromadzeni w kinie zostali na uroczystym bankiecie, na którym serwowano przepyszne francuskie przekąski i trunki. Można tam było zamienić parę słów z panem Marcelem Łozińskim, francuskim reżyserem Jacquesem Nolot oraz siostrą Juliette Binoche Marion Stalens i ich matką, która pochodzi z Polski. Urodziła się w Częstochowie, ale jako dziecko wyjechała z rodzicami do Francji, gdzie została aktorką teatralną. Powiedziała mi, że tak do końca nie czuje się ani Polką, ani Francuzką. Juliette Binoche nie mogła przyjechać do Polski, towarzyszyła jednak swojej drugiej córce Marion Stalens, którą babcia uczyła kiedyś polskiego i która mówi jeszcze trochę po polsku. Marion robiła zdjęcia na planach wielu filmów, w których występowała Juliette i zagrała nawet w "Kochankach z Pont Neuf" siostrę bohaterki. Z okazji retrospektywy filmów Juliette Binoche w kinie Relax otwarto wystawę wykonanych przez nią portretowych zdjęć Juliette.

Pierwszego dnia festiwalu w kinie Relax odbyła się wreszcie premiera długo wyczekiwanego filmu Erica Zonci "Wyśnione życie aniołów". Jest to historia dwóch dziewczyn: beztroskiej Isy i nadwrażliwej Marie, które zaprzyjaźniają się ze sobą. Jednak gdy Marie zakochuje się w Chrisie, ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Za ten film Elodie Bouchez, odtwórczyni roli Isy i Natasha Régnier, grająca Marie otrzymały ex-aequo nagrodę za najlepsze role kobiece na zeszłorocznym Festiwalu w Cannes. Film ten zdobył też wiele innych francuskich nagród i został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego 1999 roku.

W tym samym czasie w dwóch salach kina Muranów można było obejrzeć osiem kolejnych filmów festiwalu. W sali Gerard najpierw pokazany został film "Jeanne i wspaniały chłopak" J. Martineau i O. Ducastela. Jest to pierwsza komedia muzyczna o problemie AIDS. Jeanne zakochuje się w Olivierze, który jest nosicielem wirusa HIV. Chłopak postanawia zniknąć z jej życia w momencie, gdy choroba zaczyna się rozwijać. Następną propozycją był egzotyczny "Dzieciak z Chaâba" Christophe'a Ruggii - historia pierwszego pokolenia algierskich imigrantów pokazana oczami 9-letniego Omara, który wraz z rodzicami mieszka w slumsach francuskiego miasta lat 60-tych. "Tylko Bóg mnie widzi" Bruna Podalydesa to komedia o Albercie - człowieku, który wiecznie się waha, zarówno w błahych, jak i poważnych sprawach. W końcu spotyka trzy kobiety, które zmuszą go do podejmowania decyzji. "Lautrec" Rogera Planchona to wyjątkowo dobry film kostiumowy z okresu Belle Epoque, pokazujący życie sławnego rysownika, malarza i plakacisty francuskiego, Henri-Marie de Toulouse Lautreca. W wyniku dwóch poważnych upadków z konia przerwane zostały naturalne procesy rozwojowe jego ciała, przez co został karłem i inwalidą do końca życia.

W tym samym czasie w sali Zbyszek pokazano film Daniele Dubroux "Egzamin o północy" - pełen komizmu film o miłości. We własną noc poślubną Séréna ucieka z domu i spotyka pisarza Antoine'a, który zabiera ją do swojego domku letniskowego. Wkrótce odnajduje ją mąż, który z miłości do niej okradał na rowerze okoliczne banki. "Kłamczucha" Pierre'a Salvadori to film o Jeanne - młodej dziewczynie, która wiecznie kłamie. Gdy poznaje Antoine'a mówi mu, że ma bogatych rodziców, chłopak postanawia więc porwać ją dla okupu. Pełen życia film "Gadjo Dilo" Tony'ego Gatlifa opowiada historię młodego Francuza, który przemierza Rumunię w poszukiwaniu nikomu nieznanej pieśniarki Nory Luca. Podczas podróży poznaje inną kulturę i znajduje miłość swego życia. "Zapomniany kraj" Jacquesa Nolota to swoista autobiografia reżysera. Jego alter ego - 50-letni aktor Jacques Pruez - przyjeżdża do rodzinnej wioski po 10 latach nieobecności, by odwiedzić swoją umierającą matkę. Realizm tego filmu o umieraniu, pokazujący dawną Francję, której już prawie nie ma, bardzo poruszył francuskich widzów.

Drugiego dnia festiwalu w kinie Relax odbył się przedpremierowy pokaz komedii "Obiad dla palantów" Francisa Vebera, która już wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin. Ci, którzy czytali serię Nowe Kino Francuskie pamiętają być może ten tytuł, gdyż dwukrotnie już o nim wspominałam. Przypomnę więc tylko, że jest to dosyć śmieszna, choć nie najwyższych lotów komedia pomyłek. W Muranowie zaś pokazano kolejną propozycję festiwalu - kryminał Claude'a Chabrola "W sercu kłamstwa". W jednym z portów Bretanii dzieci znajdują zwłoki 10-letniej Eloizy, która została uduszona. Nowo mianowana pani komisarz wszczyna śledztwo.

Ostatniego dnia festiwalu w Relaxie pokazano najnowszy film André Techiné "Alice i Martin" otwierający towarzyszącą festiwalowi retrospektywę filmów Juliette Binoche w kinie Iluzjon. Martin, który na wiele lat zaszył się w górach, odwiedza w Paryżu swojego brata Benjamina. Tam zakochuje się w Alicji - bliskiej przyjaciółce brata, która jest skrzypaczką. W przeglądzie znalazła się także "Zła krew" i "Kochankowie z Pont Neuf" Léosa Caraxa. Pierwszy z tych filmów to opowieść o Alexie, który porzuca swoją dziewczynę Lise i zakochuje się w Annie, kochance gangstera Marca. Alex ma wykraść wirus będący szczepionką przeciwko nowej śmiertelnej chorobie STBO, na którą zapadają ludzie uprawiający seks bez miłości. Drugi zaś opowiada jak pewien bezdomny, również o imieniu Alex, spotyka Michele - malarkę, która powoli traci wzrok. W tym filmie obrazy głównej bohaterki granej przez Binoche były tak naprawdę dziełami samej aktorki.

Kolejny film z przeglądu Juliette Binoche to "Nieznośna lekkość bytu" Philipa Kaufmana. Jest wiosna 1968 roku. Młody chirurg Tomas mieszkający w Pradze poznaje prowincjuszkę Teresę, która burzy jego poukładane życie. Tymczasem do Pragi wjeżdżają czołgi... W "Skazie" Louisa Malle'a 50-letni polityk Stephen Fleming poznaje na przyjęciu w Ambasadzie Francuskiej Annę Barton. Kobieta wkrótce pojawia się w jego domu, gdyż - jak się okazuje - jest dziewczyną jego syna. Mimo iż w Ambasadzie zamieniła ze Stephenem kilka słów, teraz udaje, że nigdy go nie spotkała.

Cztery pozostałe filmy gościły na naszych ekranach i nie trzeba ich chyba przypominać. "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego to pierwsza część tryptyku o barwach francuskiej flagi, symbolizujących hasła Rewolucji Francuskiej: wolność, równość i braterstwo. "Huzar na dachu" Jean-Paula Rappeneau był ekranizacją książki Jeana Giono pod tym samym tytułem. "Kanapa w Nowym Jorku" Chantal Akerman to zabawna historia o Paryżance i Nowojorczyku, którzy zamieniają się na jakiś czas mieszkaniami. Za rolę w "Angielskim pacjencie" Anthony'ego Minghelli Juliette Binoche otrzymała Oscara i ten właśnie film, który jest swoistym ukonorowaniem jej kariery, wybrano na zakończenie przeglądu filmów z jej udziałem.

Kolejny Festiwal Filmu Francuskiego już za nami. Tym razem można było zauważyć parę optymistycznych zmian. Każdy film był pokazany przynajmniej dwa razy, czasem nawet trzy. Umożliwiało to ułożenie swojego własnego planu projekcji i oejrzenia wszystkich wybranych pozycji. Wydaje się, że festiwal powoli zaczyna spełniać swoje zadanie, którym z pewnością jest propagowanie kinematografii francuskiej w Polsce. Dzięki niemu coraz więcej filmów francuskich wchodzi na ekrany naszych kin. 8 spośród tegorocznych 14 filmów festiwalowych jest już zakupionych przez polskich dystrybutorów. Oznacza to, że już wkrótce na ekranach polskich kin pojawią się filmy: "Wyśnione życie aniołów", "Alice i Martin", "Jesienna opowieść", "Gadjo Dilo", "Obiad dla palantów", "Jeanne i wspaniały chłopak", "Lautrec" oraz "Tylko Bóg mnie widzi". Jeszcze rok temu publiczność wybierała najlepszy film festiwalu. Wcześniej robiło to specjalnie w tym celu powołane jury. W tym roku zarzucono tradycję nagradzania jednego filmu i każdy może sam wybrać, który film jego zdaniem był najlepszy.

Na koniec proponuję wszystkim zabawę. Jeżeli dobrnęliście do tego miejsca, w nagrodę macie szansę wygrać oryginalną kasetę wideo z filmem "Po tamtej stronie chmur" Michelangelo Antonioniego z polskimi napisami. Opisywałam ten film w czwartym odcinku serii Nowe Kino Francuskie pod takim samym tytułem, w grudniowo-styczniowym numerze The Valetz Magazine. Aby zostać szczęśliwym posiadaczem owej kasety należy odpowiedzieć na pięć pytań. Podpowiem Wam, że odpowiedź na każde z nich można znaleźć w pięciu kolejnych odcinkach serii Nowe Kino Francuskie zachowanych w archiwum The Valetz Magazine. Przyznam, że chcę przy okazji sprawdzić, czy ktoś je czytał :) Jeśli okaże się, że nikt - na pocieszenie zostanie mi ta kaseta :) Odpowiedzi (wyłącznie prawidłowe :) proszę przesyłać do końca lipca tego roku na adres: redakcja@valetz.pl lub redakcja@valetz.pl. podając swój e-mailowy adres zwrotny. Zwycięzca zostanie powiadomiony drogą poczty elektronicznej o wygranej i wtedy poda adres, na który wyślę mu nagrodę. Zapraszam do wspólnej zabawy i życzę szczęścia! :)

 

Pytania konkursowe:

1. Jak ma na imię najlepsza przyjaciółka Miny z filmu "Mina Tannenbaum" ?

2. Co to jest cité?

3. Kto pisze muzykę do filmów Luca Bessona?

4. Jaka aktorka francuska 2 razy odrzuciła role proponowane jej przez Spielberga?

5. Jaki tytuł nosi cykl filmów, do którego należą "Dzikie trzciny" André Téchiné?

Program Festiwalu filmów francuskich można znaleźć pod adresem: http://www.france.org.pl/francpol/0culture.htm.

Filmografia:

1. "Jesienna opowieść" ("Conte d'automne") '98; reż. Eric Rohmer, wyst. Marie Riviere, Béatrice Romand, Alain Libolt, Didier Sandre, Alexia Portal, Stéphane Darmon, Aurélia Alcais. (130 min.)
2. "Letnia opowieść" ("Conte d'été") '96; reż. Eric Rohmer, wyst. Melvil Poupaud, Amanda Langlet, Aurelia Nolin, Gwenaelle Simon. (113 min.)
3. "Zimowa opowieść" ("Conte d'hiver") '92; reż. Eric Rohmer, wyst. Charlotte Véry, Frédéric Van Den Driessche, Michel Voletti, Hervé Furic, Ava Loraschi, Rosette, Jean-Luc Revol, Marie Riviere. (114 min.)
4. "Wiosenna opowieść" ("Conte de printemps") '90; reż. Eric Rohmer, wyst. Jeanne Teyssedre, Florence Darel, Hugues Quester, Eloise Bennet , Sophie Robin. (112 min.)
5."Wyśnione życie aniołów" ("La vie revée des anges") '98; reż. Erick Zonca, wyst. Elodie Bouchez, Natasha Régnier, Grégoire Colin, Joe Pestia. (119 min.)
6. "Jeanne i wspaniały chłopak" ("Jeanne et le garçon formidable") '98; reż. Olivier Ducastel, wyst. Virginie Ledoyen, Mathieu Demy, Jacques Bonnaffé. (98 min.)
7. "Dzieciak z Chaâba" ("Le Gone de Chaâba") '98; reż. Christophe Ruggia, wyst. Bouzid Negnoug, Nabil Ghalem, Mohamed Fellag, Amina Medjoubi. (96 min.)
8. "Tylko Bóg mnie widzi" ("Dieu seul me voit") '98; reż. Bruno Podalydes, wyst. Denis Podalydes, Jeanne Balibar, Isabelle Candelier, Cécile Bouillot. (120 min.)
9. "Lautrec" '98; reż. Roger Planchon, wyst. Régis Royer, Elsa Zylberstein, Anémone, Claude Rich, Hélene Babu, Jean-Marie Bigard. (125 min.)
10. "Egzamin o północy" ("L'examen de minuit") '98; reż. Daniele Dubroux, wyst. Julie Depardieux, Serge Riaboukine, François Cluzrt, Jean-Christophe Bouvet, Daniele Dubroux. (100 min.)
11. "Kłamczucha" ("...comme elle respire") '98; reż. Pierre Salvadori, wyst. Marie Trintignant, Guillaume Depardieu, Jean-François Stverin. (105 min.)
12. "Gadjo Dilo" '98; reż. Tony Gatlif, wyst. Romain Duris, Rona Hartner, Izidor Serban, Ovidiu Balan. (100 min.)
13. "Zapomniany kraj" ("L'arriere pays") '98; reż. Jacques Nolot, wyst. Jacques Nolot, Henri Gardey, Henriette Sempç, Mathilde Monç. (90 min.)
14."Obiad dla palantów" ("Le Diner de coins") '98; reż. Francis veber, wyst. Thierry Lhermitte, Jacques Villeret, Francis Huster, Daniel Prévost, Alexandra Vandernoot, Catherine Frot. (82 min.)
15. "Vénus Beauté (Salon piękności)" ("Vénus Beauté (Institut)") '98; reż. Tonie Marshall, wyst. Nathalie Baye, Bulle Ogier, Samuel Le Bihan, Jacques Bonnaffé, Mathilde Seigner, Audrey Tautou, Robert Hossein, Marie Riviere. (105 min.)
16. "W sercu kłamstwa" ("Au couer du mensonge") '98; reż. Claude Chabrol, wyst. Sandrine Bonnaire, Jacques Gamblin, Valeria Bruni-Tdeshi, Antoine de Caunnes, Bernard Verley, Bulle Ogier. (113 min.)
17."Alice i Martin" ("Alice et Martin") '98; reż. André Techiné, wyst. Juliette Binoche, Alexis Loret, Mathieu Amalric, Carmen Maura, Marthe Villalongua. (124 min.)
18. "Zła krew" ("Mauvais sang") '86; reż. Léos Carax, wyst. Denis Lavant, Juliette Binoche, Michel Piccoli, Hans Meyer, Julie Delpy, Carroll Brooks. (125 min.)
19. "Kochankowie z Pont Neuf" ("Les amants du Pont-Neuf") '91; reż. Léos Carax, wyst. Denis Lavant, Juliette Binoche, Klaus Michael Gruber, Daniel Buain. (125 min.)
20. "Nieznośna lekkość bytu" ("The Unbearable lightness of being") USA '88; reż. Philip Kaufman, wyst. Juliette Binoche, Daniel Day-Lewis, Derek de Lint. (172 min.)
21. "Skaza" ("Fatale") Wielka Brytania/Francja '92; reż. Louis Malle, wyst. Juliette Binoche, Jeremy Irons, Miranda Richardson, Leslie Caron. (111 min.)
22."Trzy kolory: Niebieski" ("Trois coulours: Bleu") '93; reż Krzysztof Kieślowski, wyst. Juliette Binoche, Benoit Regent, Florence Pernel, Charlotte Very. (100 min.)
23."Huzar na dachu" ("Le hussard sur le toit") '95; reż. Jean-Paul Rappeneau, wyst. Juliette Binoche, Olivier Martinez, Gérard Depardieu, Jean Yanne. (135 min.)
24."Kanapa w Nowym Jorku" ("Un divan a New York") Francja/Belgia/Niemcy '95; reż. Chantal Akerman, wyst. Juliette Binoche, William Hurt, Paul Guilfoyle, Stéphanie Buttle. (104 min.)
25."Angielski pacjent" ("The English Patient") Wielka Brytania '96; reż. Anthony Minghella, wyst. Ralph Fiennes, Kristin Scott Thomas, Juliette Binoche, Willem Dafoe. (160 min.)

 
Anna Draniewicz { redakcja@valetz.pl }
poprzednia strona 
			powrót do indeksu następna strona

5
powrót do początku
 
The VALETZ Magazine : http://www.valetz.pl
{ redakcja@valetz.pl }

(c) by The VALETZ Magazine. Wszelkie prawa zastrzeżone.